Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ohlédnutí za šachovým létem

Léto bývá obvykle nabité mnoha šachovými turnaji, i když v poslední době se v rámci CZECH Tour konají turnaje prakticky po celý rok. Já osobně jsem zúčastnil tří turnajů, a to jednak turnaje CZECH Open v Pardubicích, dále Mistrovství České republiky seniorů v Rychnově nad Kněžnou a víkendového turnaje OSKA 2013 v dalekém holandském Arnhemu.

V rámci těchto turnajů jsem sehrál celkem 24 partií, i když ve skutečnosti pouze 23, jelikož v Pardubicích jsem obdržel jednu kontumační výhru. Pokud bych měl hodnotit své výsledky, musím především konstatovat, že jsem zapoměl vyhrávat, neboť ze zbývajících 23 partií jsem 9 prohrál a 14krát remizoval, i když pouze 2 skončily do 20 tahu, ostatní trvaly téměř až do vyčerpání časového limitu. K uvedeným výsledkům je třeba poznamenat, že ani v Pardubicích ani na Mistrovství republiky seniorů jsem neměl soupeře s nižším Elem, průměrné Elo soupeřů bylo téměř 150 vyšší než moje.

Pokud jde o osobní rating, tak na FIDE jsem získal jeden jediný bod a na národní ELO bodů celkem 11. Turnaj v Holandsku se na ELO FIDE nepočítal a na národní rovněž ne. Zajímavým zážitkem bylo zmíněné Mistrovství republiky seniorů, které se hraje ve 3 kategoriích: jednak tzv. dorost nad 50 let, dále kategorie nad 60 let, která je oficiálním Mistrovstvím republiky seniorů a pak kategie nad 70 let, přičemž jsou samostatně hodnoceni hráči nad 70 a nad 80 let.

Setkal jsem zde s nejstarším hráčem turnaje Ing. Dmitrijem Mathonem z Přerova, který letos slaví 87 let a ve 40. a 50. letech žil na Kolínsku a dne 14.2. 1943 byl aktivním účastníkem simultánky s mistrem světa Aljechinem v Pečkách, od níž letos uplynulo již 70 let. Ing. Mathon, který je dodnes předsedou šachového oddílu SK Přerov, působil především v Českém Brodě a v roce 1960 dokonce hrál jako host v přeboru našeho oddílu, který se hrál mimo jiné za účasti Jindřicha Kubíčka a tehdy patnáctiletého Františka Michálka.

Turnaj v Holandsku jsem absoloval již popáté od roku 2002, a to na základě pozvání mého přítele Nico Schoenmakerse, s nímž jsem se seznámil v roce 1998 na Mezinárodní šachové dovolené, o níž se zmiňuji níže.

Je potěšitelné, že letních turnajů se zúčastnili i další členové oddílu, i když si myslím, že účast mohla být vyšší. V Pardubicích dále hráli Zdeněk Rubeš a Olda Eisner. Všichni tři jsme hráli turnaj C, turnaj čtyřčlenných družstev pak za družstvo OÁZA Praha C hrál Ondra Hudec. Mezinárodní šachové dovolené v Praze, která se skládá ze tří turnusů a jejímž zakladatelem byl prof. Pelikán z Českého Brodu, se zúčastnili Michal Fokt, Rudolf Zubek a Dan Šebesta. Turnaje v Říčanech „OPEN Říčany“, který se hraje jako otevřený Přebor Středočeského kraje však hrál pouze u nás hostující Martin Sochor.

Dne 14.9. jsme pak uspořádali tradiční „Memoriál Jaroslava Zadiny“ v bleskové hře, kterého se letos zúčastnilo pouze 20 hráčů, z toho více než polovinu tvořili domácí hráči (6), když nepočítám Martina Sochora (Bohemians) a hráči z Nymburka (také 6). Z Poděbrad se zúčastnil pouze Dan Kaplan, z Českého Brodu Honza Fiala a z Kolína bývalý náš hráč Martin Vesecký a dále Kolomazník a Stehlík st. z Kutné Hory. Zbytek pak doplnili dva hráči z Libčic nad Vltavou. Je otázka, kde zůstali tradiční účastníci z Lysé nad Labem a Kolína a co ostatní Broďáci? Na druhou stranu je potěšitelné, že po dlouhé době zvítězil domácí hráč, a to Michal Eisner před Milanem Horou z Nymburka a Martinem Veseckým.

Pokud jde o novou sezónu, krajské soutěže se losují 29.9. a do bojů vysíláme letos pouze 3 družstva: A do Krajské soutěže pod vedením Petra Štegla, kapitánem B v Regionálním přeboru bude Jiří Nigrin a C družstvo pod debutujícím kapitánem Milošem Michálkem bude hrát v Regionální soutěži. Soupisky, především pokud jde o B a C družstvo, jsou silnější než v minulé sezóně, tak očekáváme lepší celkové umístění.

                                                                                                                   Ing. Jiří Nigrin

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář