Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jiří Nigrin: K nadcházejícímu výročí

9. 8. 2011

Na závěr k jednomu nadcházejícímu výročí.

  Dne 11.11.1941 byl v klubové místnosti místního sportovního klubu AFK Pečky, v tehdejší restauraci „U Matesů“ (dnes Městská knihovna), založen šachový odbor, jehož hlavním iniciátorem byl Jaroslav Zadina (1912-1957), který se stal také prvním předsedou a jednatelem, a na jehož počest se v Pečkách každý rok vždy druhou sobotu v září koná „Memoriál Jaroslava Zadiny“ v bleskové hře. Dalšími zakládajícími členy pak byli: Michal Moczigemba, Dr. Vladimír Švarc, Karel Kobliha, František Landa, Karel Havlík a Ladislav Slepička.

  Jak z data založení vyplývá, šachový odbor vznikl v době okupace, kdy podobné schůze nebyly zpravidla vůbec povolovány. Ustanovení šachového odboru bylo oznámeno Středočeské župě šachové v Poděbradech a od 14.1. 1942 se pečečtí šachisté, kteří měli v době založení celkem 12 členů, zapojili do pohárových soutěží. U všech členů muselo být přiloženo prohlášení o původu arijském! Tehdejší soutěž měla 3 kola za účasti čtyř družstev: Kolína, Českého Brodu, Velkého Oseka a Peček.

  Naši šachisté zahájili vítězstvím nad Velkým Osekem 3,5:2,5 a po porážce s vysoce favorizovaným Kolínem 1,5:4,5 a remízou s Českým Brodem 3:3 obsadili konečné 3. místo vinou horšího skóre.

  Nejvýznamnější šachová údalost v dějinách pečeckého šachu se však odehrála o další rok později, přesně 14.2. 1943, kdy se v rámci oslav 35 let trvání AFK Pečky v sále hotelu „U Karla IV.“ uskutečnila simultánka tehdejšího úřadujícího mistra světa Dr. Alexandra Aljechina (1892-1946), jedné z největších osobností šachových dějin, kterého kromě manželky doprovázel také český šachový mistr Karel Opočenský (1892-1975), tehdejší redaktor ČTK. Simultánky se zůčastnilo 37 hráčů z Peček a okolí. Dobová fotografie z této produkce a fotografie velmistra Alechina (ohledně přesné transkripce jeho příjmení Aljechin či Alechin panují dodnes nejasnosti - pozn.red.) i s jeho věnováním jsou umístěny v klubovně našeho oddílu.

aljechin_miniatura.jpg

(větší verzi zobrazíte kliknutím na miniaturu)

  Z uvedené simultánky se, kromě fotografie, zachoval pouze výsledek, když mistr světa zvítězil ve 33 partiích a pouze 4 partie skončily remízou. Jednu z nich uhrál také pozdější dlouholetý předseda šachového oddílu Jindřich Šedina z Dobřichova.

  Za zmínku stojí, že právě Karel Opočenský byl prvním hostem pečeckých šachistů, když se 7.3.1942 konala v Pečkách jeho přednáška o šachovém hnutí spojená se simultánkou na 25 šachovnicích. V roce 1942 se také uskutečnil první oddílový přebor již za účasti 22 hráčů, ve kterém zvítězil Ant. Bendl před J. Zadinou a M. Moczigembou.

  Za 70 let šachového hnutí v Pečkách zde byla na návštěvě celá řada významných šachistů, jedním z nich byl také převálečný kandidát na vyzyvatele (jímž byl jmenován kongresem FIDE v roce 1937) v boji o titul mistra světa a jeden z nejvýznamných československých šachistů mezinárodní velmistr Salo Flohr (1908-1983), jehož zápas s Alechinem, který se měl uskutečnit v roce 1939, znemožnila politická situace v Evropě, a který se po nacistické okupaci Československa odstěhoval do Sovětského svazu.

  Závěrem připomínáme, že letošní již 55. ročník „Memoriálu Jaroslava Zadiny“ se uskuteční v sobotu 10.9.2011 v Kulturním středisku. Je přístupný jak registrovaným, tak i neregistrovaným hráčům a začátek je v 9,30 hodin.

                                                                                                                   Ing. Jiří Nigrin

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Šachy Čelákovice

(RNDr Stanislav, 22. 11. 2013 22:11)

Vážený pane inženýre,
v Čeláíkovicích jsme obnovili činnost šachového oddílu, vím že jsme měli kroniku od založení oddílu myslím roku 1936, ale nemůžeme ji dohledat. Mohl by jste nám prosím poradit, zda by bylo někde možno nahlédnout do kroniky středočeské župy, zda by se nalezla zmínka o založení našeho oddílu?

S díky
RNDr Stanislav Hájek
U Hřiště 1118
Čelákovice

Re: Šachy Čelákovice

(Jiří Nigrin, 24. 11. 2013 21:59)

To, bohužel, nevím. Já jsem čerpal z kroniky naší, která je vedena od roku 1941. Jsou v ní, pochopitelně i zmínky o šachistech z Čelákovic.

Re: Re: Šachy Čelákovice

(admin, 24. 11. 2013 22:31)

já bych doporučil obrátit se na Jana Fialu z českobrodského Sokola, který se v nedávné době historické tématice obšírně věnoval a studoval všemožné prameny, byť tedy ve vztahu k šachu českobrodskému.