Jdi na obsah Jdi na menu
 


Počtvrté bez bodu

26. 12. 2010

  Ve čtvrtém kole, které se hrálo jako poslední před vánoční pauzou, jsme doma přivítali tým Čáslavi, a protože nešlo o soupeře toho úplně nejsilnějšího kalibru, chtěli jsme se pokusit po třech porážkách konečně bodovat a napravit tak pokažený závěr předelšlého sendražického zápasu. Také proto nechal tentokrát kapitán stát Járu Šimka, který zůstal jako náhradník v záloze, pokud by kvůli sněhové záplavě z předešlých dní nejezdily vlaky. Na jeho místo nastoupil Ondra Dušek, takže jsme poprvé v sezóně šli do boje se základní sestavou. V té jsem i přes naražená záda a žebra po pádu na zledovatělém balkóně nechyběl ani já, když jsem odolal i nachlazení, které se o mě v týdnu před zápasem pokoušelo. Soupeři, dorazivší navzdory sněhové kamalitě včas, sice podle očekávání přijeli v čele se svou ikonou panem Poborským, jednoho člena základu nicméně přece jen doma nechali, a o to nám papírově dávalo přece jen jisté naděje, zejména vzadu.

 

TJ Sokol Pečky D
 
TJ Slavoj Čáslav A
Železný Daniel
1309
0
-
1
1937
Poborský Josef
Dobiáš Jaroslav
1466
-
1
1714
Berger Tomáš
Fokt Michal
1468
0
-
1
1655
Kořínek Lubomír
Hrubeš Miroslav
1462
½
-
½
1681 
Švadlenka Miloslav
Dušek Ondřej
1401
½
-
½
1450 
Hruban Vladimír
 
 1
:
 4
 

 

  Stejně jako předelšých dvou utkáních dohrál jako první Mirek, který s třemi půlkami za sebou aspiruje na post remízového krále týmu pro tuto sezónu. Za remízu s hostujícím zástupcem kapitána panem Švadlenkou, jemuž se tak aspoň zčásti revanšoval za loňskou porážku, se ale na něj rozhodně nikdo z nás ostatních nemohl zlobit. Horší to už bylo na druhé šachovnici, kde pan Dobiáš, posilněn mnou dovezenou ochutnávkou vánočního cukroví, sice rozehrál svou partii slušně, ovšem ve složité pozici na přechodu koncovky se neodhodlal potrestat soupeřovo příliš optimistické vniknutí do svého týla, kdy by získal minimálně pěšce a možná dokonce další materiál. V obavě z matových hrozeb, které ve skutečnosti nebyly, nakonec místo toho skončil s materiální ztrátou a navíc prohranou pozicí sám.

  Bohužel ani další dílčí výsledek nám úsměv do tváří nevrátil. Na třetí šachovnici, kde se konala repríza mého loňského remízového střetnutí s panem Kořínkem, jsem se z tak trochu podobných důvodů jako pan Dobiáš dostal do problémů poměrně záhy, když se můj soupeř, pamětliv loňské partie, rozhodl v sicilské experimentovat:
 

fokt-korinek01.jpg

  Podle vlastního pozápasového vyjádření měl pan Kořínek dojem, že při standardních pokračováních jako 6. ...d6 nebo 6. ...Se7 by stejně jako vloni neměl k dispozici žádnou aktivní hru, a proto sáhl k méně obvyklému 6. ...Je5. Na to jsem ještě správně odvětil 7.0-0, jenže následné 7. …Sd6 mě už vyvedlo z konceptu a v obavě z případného Jg4, kdy by mi černý nepříjemně tlačil na h2, jsem odpověděl ostrým (a bohužel špatným) 8.f4, přitom bych jakékoli hrozby v pohodě eliminoval tahem 8.Jb5, kdy by se černý střelec musel z diagonály buď stáhnout zpět ke králi, nebo ustoupit na b8 (další možnosti Jxd3 nebo Jeg4 by byly pro černého ještě horší – v prvním případě následovalo 9.Jxd6+ Ke7 10.Dxd3 se ziskem figury, v druhém pak 9.Jxd6+ Kf6 10.Sf4 opět s figurou víc). Pak bych mohl pokračovat buď defenzivnějším 9.Se2 (s pokrytím exponovaného pole g4) nebo oním útočnějším 9.f4 s dalším 9. …Jxd3 10.c2xd3 0-0 11.Jb1c3 a6 12.Jd4 d6 13.Vc1 Sa7 14.Kh1 e5 15.Jc2 Sxe3 16.Jxe3 exf4 17.Vxf4, kdy bych měl aktivnější pozici. Po tahu v partii se dále stalo 8. …Jeg4 9.Sd2 Db6! a tady je to už špatné, mělo přijít Sc1, kdy bych pak po Db6 jezdce kryl dámou.

fokt-korinek02.jpg

  Jediné možné pokrytí ohroženého jezdce samozřejmě představovalo 10.c3, černý hbitě kontroval tahem e5 a já pěšce vyměnil s tím, že si kromě obrany jezdce ještě otevřu sloupec pro věž. Po následném 11. …Sxe5 jsem se ale obával hrozícího Sxh2, proti němuž jsem se bránil tahem 12.g3, přehlédnuvše jinou, silnější hrozbu – 12. …Sxd4+ s dalším 13.c3xd4 Dxd4+ a nevyhnutelnou ztrátou střelce na d3. Pozdější analýza ukázala, že lepším řešením bylo 12.Db3, kdy bych buď po 12. …Sxh2+ ztratil pěšce, nebo po 12. …Sxd4 13.c3xd4 Dxd4 14.Kh1 Jf2+ 15.Vxf2 pěšce a kvalitu, v obou případech by se ale ještě dalo bojovat dál, což bez střelce po tahu v partii bylo už o dost těžší. Pro úplnost ještě dodávám, že ono Db3 se dalo hrát i o tah dřív s pokračováním 11. …e5xd4 12.Dxb6 a7xb6 13.c3xd4 Va4 14.Sc3 Sc7 15.Jd2 0-0 16.h3 Jh6 17.g4 d5 18.e5 Je4 19.Jxe4 d5xe4 20.Sxe4 Vd8 21.b3 Va8 22.f5 f6, kdy bych měl za figuru dva pěšce a aktivní pozici. Místo toho jsem, jak již bylo řečeno, skončil bez střelce, a i když jsem pak mému soupeři ještě dokázal nepříjemně zavařit při lovu na jeho vniklou dámu, skončila nakonec partie jeho vítězstvím.

  Za stavu 0,5:2,5 nás v boji alespoň o bod mohly udržet jen výhry na obou zbývajících šachovnicích. Zejména vzadu to vypadalo nadějně, protože se tam hráč hostí dostal do velké časové tísně a zdálo se, že by Ondra navzdory tomu, že na zápas přijel ne zcela v kondici kvůli jakési oslavě z předešlého večera, mohl navázat na své dobré výsledky z loňské sezóny. Jenže bohužel jeho soupeř se ukázal být lepším blicařem, než se zdálo, a i když svým zbytečně hlučným mlácením do hodin rušil všechny okolo (včetně áčka, které hrálo se Struhařovem), posloužilo to z jeho pohledu věci a zdánlivě neřešitelnou časovku se mu podařilo přece jen přežít, a nakonec se oba hráči shodli na remíze. To už mezitím doválčil i Dan, který proti panu Poborskému sice bojoval srdnatě a když už se musel vzdát figury, tak ji nevydal levněji než za několik pěšců, ani to mu však nakonec nebylo nic platné.

  V konečném účtování jsme tedy zopakovali výsledek 1:4 z druhého kola proti Sázavě a v průběžné tabulce přezimujeme bez bodu na předposledním místě, o skóre před DDM Nymburk. Snad ještě horší je ale čekání na to, kdy už někdo z nás vyhraje - ono se totiž bez partiových výher týmové body dělají těžko.

                                                                                                                         Michal Fokt

 

Náhledy fotografií ze složky Pečky D - Čáslav

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář