Jdi na obsah Jdi na menu
 


S přehledem splněná povinnost

  V šestém kole regionálního přeboru čekal béčko výjezd na sever, konkrétně do Dobrovic, kde se mělo střetnout s tamním déčkem. Protože šlo o papírově a zatím i výsledkově jednoznačně nejslabší tým ve skupině, nečekalo se nic jiného než vítězství – cokoli jiného by se i vzhledem k naší dosud vcelku skrovně naplněné bodové kase rovnalo minimálně komplikaci nebo ještě spíš průšvihu. Vždyť koho už bychom měli porazit, když už ne největšího outsidera, slabšího než Lysá nad Labem F, s níž si už naši borci dovedli předtím poradit? Navíc jsme chtěli také napravit nevydařené derby s Českým Brodem v předešlém kole, takže o motivaci bylo určitě postaráno.

  Do boje jsme vyrazili s třemi náhradníky (Vlasta Kotrouš, Michal Fokt a Jaroslav Dobiáš), domácím ale chybělo hned několik opor (hráč ze 7. místa jejich soupisky byl na 3.šachovnici, vzadu pak měli dva neelisty), takže roli favorita jsme nakonec celkem bez problémů splnili. Očekávaný kanár, ke kterému se v průběhu zápasu schylovalo, se sice nakonec nekonal, i tak jsme si ovšem v zápase „o šest bodů“ příjemně vylepšili své skóre a trochu se vzdálili dnu průběžného pořadí.

Šachklub města Dobrovice D 
 
TJ Sokol Pečky B
Šoltys Roman
1742
0
-
1
1856
Sochor Martin
Redek František
1505
0
-
1781
Kubíček Jindřich
Rastočný Josef ml.
1527
0
-
1666
Charous Zdeněk
Rastočný Josef
1423
½
-
½ 
1651
Nigrin Jiří
Bartoš František
1323
-
1
1659
Michálek Miloš
Radek Jan
1289
-
1545
Kotrouš Vlastimil
Dubnička Augustín
1250
-
1521
Fokt Michal
Zimmerman Ladislav
1100
-
1441
Dobiáš Jaroslav st.
 
 ½
:
 7½
 

  Jako první si výhru připsal pan Kubíček, který si se svým soupeřem poradil poměrně rychle, na 2:0 pak zvyšoval pan Charous a kolem tři čtvrtě na dvanáct jsme již vedli 3:0, když se mi na sedmé šachovnici podařilo černými přetlačit houževnatého domácího mládežníka, který se nemínil vzdát ani s věží míň. Jak ve svém článku správně postřehli domácí, v partii jsem od začátku těžil z nedobrého soupeřova vývinu a vše se celkem dařilo, asi bych to ale nebyl ani já, abych si cestu za výhrou ještě nezkomplikoval:

dubnicka-fokt.jpg

  V pozici na diagramu má již bílý o dva pěšce méně a jeho figury stojí dost rozhozeně. Za účelem pokrytí napadené věže zahrál ve dvacátém tahu krátkou rošádu a po mém 20. …Sd3 následovalo 21.Jf4 a mě nenapadlo nic lepšího, než po věži okamžitě skočit, protože jsem si nevšiml hrozícího nebezpečí. Po 21. …Sxf1 přišlo 22.Jh5! a teprve teď jsem se nadlouho zamyslel, protože to v první chvíli vypadalo, že by tam snad někde mohl dokonce hrozit mat, což by bylo vzhledem k dosavadnímu průběhu partie rozhodně k naštvání. Jak se posléze ukázalo, mohl jsem všemu zabránit, kdybych se na kvalitu vykašlal a zahrál místo toho 21. …h6, načež má bílý dvě možnosti: uhnout dámou a ztratit kvalitu, nebo odpovědět 22.Jxd3 a dopadnout po 22. …Dxa1 23.Vxa1 h6xg5 skoro stejně, až na malou kompenzaci v podobě mého dvojpěcha na g-sloupci a snížení dvoupěšcové ztráty po 24.Jxc5 b5). Teď ale nebyl čas plakat nad rozlitým mlékem, nýbrž bylo potřeba vymyslet, jak z toho ven. Že tam můj soupeř navzdory optimistickému očekávání domácích žádný mat nemá, jsem zjistil celkem záhy, neb po 22. …g6 23.Jf6+ Kg7 24.Jh5+ Kg8 je to nanejvýš remíza věčným šachem, ale přece jen se mi nechtělo do té doby na výhru rozehranou partii jen tak odepsat, a proto jsem se rozhodl, že jej ještě zkusím trochu podfouknout, a zahrál jsem 22. …d3 s tím, že zahraje-li teď bílý cokoli jiného než 23.e5, kdy bych se opět musel spokojit s plichtou po výše uvedené variantě, tak už budu kritickou diagonálu s polem g7 v pohodě držet a své šance na výhru zachráním. K tomu nakonec skutečně došlo, když bílý zahrál 23.Vb1 a po 23. …h6 o naději na věčňák již přišel. Dále se stalo 24.Dg4 De5, kde jsem ale měl k dispozici i lepší postup 24. …Se2 25.Vxb2 Sxg4 26.Jf4 s čistou věží víc, což jsem asi samou úlevou z odvrácení problémů přehlédl. Naštěstí můj mladý soupeř už od onoho kritického momentu nehrál úplně přesně a tak se mi nakonec kýženou materiální převahu téhož rozsahu povedlo o něco později přece jen získat. Pak to už byla celkem snadná práce.

  Následovala výhra Jardy Dobiáše a definitivní pojistku tří bodů přidal někdo z dvojice Miloš Michálek a Vlastimil Kotrouš – už si nejsem jist, jak šlo přesně pořadí, neb jsem toho času pospával venku na chodbě na jedné z židlí, které tu spolu s urnou zbyly po volební komisi od druhého kola prezidentské volby, skončeného o den dříve. Vím ale, že Vlasta dostal od svého soupeře darem kiksíček, když si domácí borec v koncovce D + V proti 2V + J (plus nějací ti pěšci na obou stranách) zapomněl pohlídat poslední řadu, která se pak pro Vlastovy zdvojené věže stala snadnou kořistí. Zadařilo se i Martinovi Sochorovi, který slíbil napsat o tomto mači článek na web, no a potom jsme již jen čekali na pana Nigrina, zda se mu podaří dílo dokonat a uštědřit tak domácím potupného „kanára“. Jeho partie se hrála takřka do dvou hodin odpoledne, když mezitím druhá část týmu v čele s panem Charousem odjela domů (což jsem bohužel netušil, jinak bych se býval možná svezl s nimi), a výsledkem byla nakonec remíza, když panu Nigrinovi nepomohli ani dva pěšci navíc, za něž dal soupeři kvalitu. I tak jsme ale mohli být více než spokojeni – povinná výhra byla v kapse a navíc s velkým přehledem. Až jsme se skoro báli, zda se se všemi těmi body do auta vůbec vejdeme .

                                                                                                                  Michal Fokt

 

Náhledy fotografií ze složky Dobrovice D - Pečky B

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář