Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nečekaně hladké vítězství

29. 1. 2014

  Přituhuje. Venku nejprudší mrazy letošní „zimy“, až i vlaky nabírají zpoždění a Pražáci cestou vlakem fascinovaně hledí na zasněžená pole. Ti starší z nich si vzpomenou, že už to kdysi dávno viděli, a že to asi bude sníh.
  Přituhuje. Polovina soutěží a vyhraných utkání všech našich (tj. pečeckých) družstev je jako slušných lidí v parlamentu, řekl by si pesimista.
  Blíží se jaro. Ve hře je ještě nějakých patnáct bodů a stačí si jen pro ně dojít, řekl by si optimista. Přikláním se k tomu optimistovi. Zvláště po nedělním utkání proti Sokolu Nymburk.

  Podle papírových předpokladů se mělo jednat o vyrovnané utkání. Letmý pohled na zápasovou tabulku tuto domněnku potvrzuje.

TJ Sokol Pečky „B“ – TJ Sokol Nymburk „B“
 
Jméno hráče
EloN
Výsledek
EloN
Jméno hráče
1
Žák Zbyněk
2046
1 : 0
1814
Tesař Patrik (Z)
2
Sochor Martin
1904
½ : ½
1926
Macek Kamil (Z)
3
Eisner Oldřich
1809
½ : ½
1970
Masák Radim (Z)
4
Štegl Petr
1834
1 : 0
1752
Všetečka Jiří (Z)
5
Charous Zdeněk
1669
1 : 0
1791
Zima Tomáš (Z)
6
Nigrin Jiří
1653
0 : 1
1613
Levinský Ladislav (Z)
7
Kubíček Jindřich
1778
½ : ½
1562
Hanuš Karel
8
Dobiáš Jaroslav st.
1417
1 : 0
1534
Žigmund David
 
5½ : 2½
 

  Jako první skončila partie na první šachovnici. Zbyněk získal nejdřív jednoho pěšáka, potom druhého pěšáka a vyhranou pozici. Když si postavil dámu a měl proti soupeřově věži dámu a věž, očekával jsem, že se soupeř vzdá. Pokud žijeme ještě pořád ve svobodné zemi a mohu vyjádřit svůj názor, tak se mi dost nelíbí současný trend, kdy jeden šachista ze druhého dělá blbce a zkouší ho z tak elementární situace, jako dáma a věž proti věži. Šachy jsou hrou králů a džentlmenů. Možná bychom si to mohli občas připomenout…

Zhruba po hodině končí partie Petra Štegla a pana Kubíčka, ujímáme se vedení v poměru 2½ : ½. Bohužel o chvíli později kontrují soupeři na šesté desce a Olda na třetí souhlasí se smírným výsledkem. Stav je tedy 3 : 2.

  Velké uznání zasluhuje Zdeněk na páté šachovnici. Osud ho svedl do souboje proti Tomáši Zimovi, hráči, od kterého ho dělí víc než sto bodů ratingu. A to po třech porážkách. Nicméně Zdeněk prokázal dostatečnou psychickou odolnost a v zajímavé koncovce přidává čtvrtý bod.

  Má partie s dlouholetou oporou pečeckého Áčka Kamilem Mackem probíhala ve znamení principiálních soubojů. Soupeř se vyhnul mému caro-kannu (už to o mě všichni vědí, no) a na šachovnici se objevila klasická situace, kdy bílý útočí na královském křídle a černý pro změnu na dámském. Ptal jsem se sám sebe, jestli i přes ty mrazy nebude mýmu králíkovi trochu horko. Ale pamětliv prosté poučky, že když útočící strana disponuje zhruba stejnou silou jako bránící se strana, nemůže dojít k narušení rovnováhy, pustil jsem se směle na druhou stranu šachovnice. Tato teorie se vyplatila a v následné koncovce musel bílý dokazovat, že si zaslouží remízu. Hráli jsme to až do holých králů. Přidávám vítězný půlbod.

  Čekání na výsledek posledních dvou hráčů jsem si krátil výukou vedení matu koně a jezdce. Zaslechl jsem totiž nějaký řeči ze strany našich soupeřů, že „to tady stejně nikdo neumí“ a rozhodl jsem se bránit naší čest. Úspěšně. Zároveň s mým instruktážním matem se dohrává partie na poslední šachovnici a vítězíme 5½ : 2½ . K průběhu partie na poslední šachovnici bych snad dodal něco podobného jako k té první. Figura navíc v koncovce čtyř pěšců proti čtyřem se netahá do konce. Zejména za již rozhodnutého stavu…

                                                                                                                    Martin Sochor

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Vzdát či ne ?

(Patrik, 29. 1. 2014 22:36)

Nedohrál jsem jako první měl jsem docela vyrovnanou pozici když jsme vedli 1,5:0,5 :D
A to jestli se vzdát nebo ne o tom se vede všeobecná diskuse.
Rozhodně z nikoho nedělám blbce to může soupeř udělat leda sám ze sebe když to nevyhraje.
Když to nezdržuju proč bych nemohl udělat těch pár tahů a dopřát soupeři dát si mat, mě občas dokáže naštvat ten kdo se vzdává před matem.
Jsem se dlouho někomu nevzdal možná to bude 10 let :D


P.Tesař

PS: Perla: pan Charous na tahu a dumá nad ním asi 15 minut a pak vstane (aniž by zahrál tah) otočí se zády a s někym diskutuje asi minutu a pak se vrátí k partii a hned zahraje tah :D :D to je hodně džentlmenský :D :D zápas byl rozhodnut tak bylo zbytečný něco řešit.

Re: Vzdát či ne ?

(L.Levinsky, 2. 2. 2014 18:41)

Nic proti článku, ale jaksi jsi opomenul, že první partie skončila na šesté šachovnici. Láďa L.

Re: Vzdát či ne ?

(Jiří Nigrin, 9. 2. 2014 17:31)

Ano, skutečně to bylo tak, ž e první skončila naše partie na 6. šachovnici. Poznámka k Patrikovi, nechápu jak může někoho naštvat, že se soupeř vzdá před matem , pokud ho samozřejmě vidí, já bych spíše viděl jako ostudu pro hráče, když si ho nechá dát. Na druhou stranu je fakt, že parii, kterou vzdám, již nemohu vyhrát a že se dají vyhrát prohrané partie či prohrát vyhrané partie nemusíme dlouho diskutovat, mě se to stalo kolo předtím v Kolíně. A na závěr si dovolím okomentovat připomínku k partii Zdeňka Charouse, který se v tu chvíli ptal na průbšžný stav zápasu. Jinak o tom, že každý den není posvícení jsme se přesvědčili dnes v Čáslavi, kde nás soupeř poněkud zaskočil a ukázal, jak se hraje o záchranu.